
- 14. červenec 2020
- 595x

Štěstí v neštěstí měla výstava Husserl Art-active v Muzeu a galerii Prostějov. Výstava věnující se zase trochu jinak Edmundu Husserlovi začala krátce předtím, než propukla koronavirová epidemie. Podařilo se ji však napodruhé zahájit, a k tomu také přidat důstojné zakončení expozice. To proběhlo ve čtvrtek v 15.00 hodin odpoledne za přítomnosti jak představitelů města, tak některých děl Miloše Karáska, nechyběli ani zástupci muzea.
„Ta výstava nemohla být navštěvovaná, jak bychom si asi přáli. Bohužel zasáhl koronavirus, dva měsíce tedy byla výstava uzavřená. Naštěstí následně došlo k jejímu prodloužení, nicméně dozvuky tu ještě jsou,“ ohlédla se v čase ředitelka muzea Soňa Provazová. Přítomní tak vzdali naposledy hold jak filozofovi, tak dílům Luďka Bárty a Miloše Karáska.
Díla autorů kombinovala zajímavou formou výtvarné umění a sochařství. Během derniéry pak proběhl také křest časopisu Kritika a kontext, jehož poslední vydání se věnuje právě Edmundu Hssserlovi. „Děkuji, pane profesore, za samo dílo mimořádného vydání Kritiky a kontextu o Prostějovu, Edmundu Husserlovi a o tom, jak zde prožil svůj život,“ uvedl primátor města František Jura na adresu přítomného Samuela Abraháma, šéfredaktora a vydavatele. „Jsou tam i kritické myšlenky oponentů. To si zaslouží pozornost, protože ne vždy to tak je,“ dodal. Význam Edmunda Husserla připomněla někdejší primátorka Alena Rašková. „Když se v Česku řekne Prostějov, napadne lidi většinou Jiří Wolker. Když se ale řekne Prostějov v zahraničí, lidé jako prvního vzpomenou Edmunda Husserla,“ vyjádřila se Rašková. Během derniéry pak byly zmíněné jednak myšlenky filozofa, zejména ale jeho vztah k některým osobnostem jako třeba Tomáši Garrigue Masarykovi nebo filozofu Janu Patočkovi.
phocagallery view=category|categoryid=4347|limitstart=0|limitcount=0|imageordering=1}