Dobré odpoledne, dnes je sobota 9.12.2023
svátek slaví Vratislav,
zítra Julie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Štěstí v neštěstí měla výstava Husserl Art-active v Muzeu a galerii Prostějov. Výstava věnující se zase trochu jinak Edmundu Husserlovi začala krátce předtím, než propukla koronavirová epidemie. Podařilo se ji však napodruhé zahájit, a k tomu také přidat důstojné zakončení expozice. To proběhlo ve čtvrtek v 15.00 hodin odpoledne za přítomnosti jak představitelů města, tak některých děl Miloše Karáska, nechyběli ani zástupci muzea.

„Ta výstava nemohla být navštěvovaná, jak bychom si asi přáli. Bohužel zasáhl koronavirus, dva měsíce tedy byla výstava uzavřená. Naštěstí následně došlo k jejímu prodloužení, nicméně dozvuky tu ještě jsou,“ ohlédla se v čase ředitelka muzea Soňa Provazová. Přítomní tak vzdali naposledy hold jak filozofovi, tak dílům Luďka Bárty a Miloše Karáska.

Díla autorů kombinovala zajímavou formou výtvarné umění a sochařství. Během derniéry pak proběhl také křest časopisu Kritika a kontext, jehož poslední vydání se věnuje právě Edmundu Hssserlovi. „Děkuji, pane profesore, za samo dílo mimořádného vydání Kritiky a kontextu o Prostějovu, Edmundu Husserlovi a o tom, jak zde prožil svůj život,“ uvedl primátor města František Jura na adresu přítomného Samuela Abraháma, šéfredaktora a vydavatele. „Jsou tam i kritické myšlenky oponentů. To si zaslouží pozornost, protože ne vždy to tak je,“ dodal. Význam Edmunda Husserla připomněla někdejší primátorka Alena Rašková. „Když se v Česku řekne Prostějov, napadne lidi většinou Jiří Wolker. Když se ale řekne Prostějov v zahraničí, lidé jako prvního vzpomenou Edmunda Husserla,“ vyjádřila se Rašková. Během derniéry pak byly zmíněné jednak myšlenky filozofa, zejména ale jeho vztah k některým osobnostem jako třeba Tomáši Garrigue Masarykovi nebo filozofu Janu Patočkovi.

 

 

phocagallery view=category|categoryid=4347|limitstart=0|limitcount=0|imageordering=1}

 

 

 

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...