Dobré ráno, dnes je sobota 10.6.2023
svátek slaví Gita,
zítra Bruno
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Na prostějovském magistrátu má trvalé bydliště 1 387 lidí!


nahled 2012_17_radniceAč se to zdá neuvěřitelné, prostějovskou radnici „obývají“ kromě pracovně zaneprázdněných úředníků i stovky dalších lidí. Tedy obrazně řečeno. Ve skutečnosti je na adrese náměstí T. G. Masaryka nahlášeno k trvalému pobytu bezmála čtrnáct stovek občanů. To je na skoro padesátitisícové město neskutečně mnoho. A tento počet se ještě k tomu rok od roku zvyšuje...


„Mohu potvrdit, že k dnešnímu termínu je na radnici nahlášeno k trvalému pobytu 1 387 osob. Přitom každý rok se nově nahlásí dalších zhruba sto osmdesát lidí,“ prozradila Večerníku Marie Javůrková, vedoucí odboru občanských záležitostí prostějovského magistrátu. Jak vzápětí dodala, aby člověk získal „statut“ občana bydlícího na radnici, děje se tak z mnoha důvodů. „Zrušení údaje o místu trvalého pobytu řeší zákon o evidenci obyvatel a rodných číslech. Ohlašovna rozhodne ve správním řízení o zrušení údaje o místu trvalého pobytu občana na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby za splnění zákonných podmínek. Zákonnými podmínkami se rozumí především zánik užívacího práva občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana, dále neužívání objektu nebo jeho vymezené části. Navrhovatel je však povinen splnění zákonných podmínek ohlašovně prokázat,“ popsala Marie Javůrková a doplnila, že návrh na zrušení trvalého pobytu může být podán volnou formou nebo si může žadatel na ohlašovně ve Školní ulici vyzvednout formulář, který vyplní a odevzdá na ohlašovně, případně na podatelně magistrátu. „Doručením návrhu na oddělení registru obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů začínají běžet lhůty pro správní řízení. Problematika rušení trvalého pobytu je složitá a odvíjí se případ od případu. Náš magistrát ruší trvalý pobyt jen občanům Prostějova,“ uvedla Javůrková.
2012 17_graf_bydliste_na_radnici
Lidově řečeno, člověk může přijít o střechu nad hlavou z různých důvodů. „Děje se tak například na základě neplacení nájemného, neobnovení smlouvy o pronájmu bytu nebo prostě muž či žena po rozvodu manželství musejí opustit současné bydliště a někam se samozřejmě přihlásit. Na takové případy pamatuje zákon a dává možnost ´bydlení´ na radnici. V poslední době jsou také registrovány případy, kdy rodiče mají nezvedné děti zatížené trestními řízeními či exekucemi. A jelikož nechtějí, aby tím byli postiženi i oni, jsou rozhodnuti zrušit svému potomkovi trvalé bydliště na své adrese. A takových případů přibývá,“ prozradil Večerníku Vladimír Váňa, předseda Okresního soudu v Prostějově.
Jak jsme se dále z různých zdrojů dozvěděli, drtivá většina lidí nahlášených k trvalému pobytu na radnici tuto možnost zneužívá! A to z prostého důvodu - aby se vyhnuli trestnímu řízení a v poslední době nejčastěji přibývajícím exekucím... Takového člověka je totiž velmi těžké zastihnout či vůbec najít. O doručení doporučených zásilek ani nemluvě. Těch tak následně zůstává obrovské kvantum bezprizorních! „U adresátů s trvalým pobytem na radnici postupuje Česká pošta při doručování tak, že na podatelně magistrátu zanechá pouze výzvu k vyzvednutí zásilky. Zásilka je uložena na poště, kde si ji může adresát vyzvednout. Výzva je na podatelně k dispozici po dobu úložní lhůty zásilky. Podatelna magistrátu přitom nemá žádný přehled o nedoručených zásilkách, neboť žádné takové zásilky neukládá a tudíž neeviduje. Občan s trvalým bydlištěm na radnici, který má zájem si poštu přebírat, má několik možností, jak doručování pošty řešit. Vzhledem k tomu, že podatelna magistrátu zásilky neukládá, nevede žádnou evidenci o těchto zásilkách, ať doručených nebo nedoručených,“ uvedla Marie Javůrková, šéfka odboru občanských záležitostí Magistrátu města Prostějova.

Jak nám ještě potvrdil předseda Okresního soudu v Prostějově, velká většina Prostějovanů s bydlištěm na radnici je tady přihlášena účelově. „Jak už jsem řekl, bydlet na radnici nemusí znamenat žádnou potupu. Ale zcela určitě je velká část těchto občanů tady nahlášena proto, že nechce být jen tak lehce vypátrána. Ať už z důvodu trestního řízení nebo exekucí. Dost často se jedná o pochybné živly, kterých se zbavují majitelé bytů,“ potvrdil Vladimír Váňa.

Magistrát i soud tak často k doručení zásilek žádají o pomoc městskou i státní policii. „V soudním řádu už ale bohužel není, že by tyto obsílky měla doručovat policie. To nám zrušili, neboť policisté si stěžovali, že nejsou žádní pošťáci... Dnes se tak tomu děje jen výjimečně v rámci trestních řízení. Pravdou ale je, že se policie velmi často ptáme nebo ji žádáme o radu, zda netuší o místě výskytu hledané osoby, která si rok nebo dva nepřebírá doporučenou poštu,“ dodal Váňa.

Šéf prostějovské justice pak Večerníku na závěr prozradil i jednu zajímavou perličku. Jde o případ, kdy „nezastižitelnost“ úmyslně se skrývající osoby s trvalým bydlištěm na radnici se tomuto člověku může i vymstít! „Stalo se tak v jednom případě soudní exekuce. Do výrazných dluhů se dostala žena, které soud následně zabavil nemovitost. Už toto řízení trvalo strašně dlouho, protože dáma měla trvalé bydliště na radnici, nepřebírala si poštu a tudíž než došlo k dražbě, musela být justiční stráží vyhledána osobně. Pak tedy došlo k úspěšné dražbě jejího domu, z výtěžku se poplatily veškeré dluhy a ještě zhruba dvaadvacet tisíc korun zbylo. Jenomže tyto peníze nelze v tuto chvíli ženě nijak předat, protože opět nereaguje na doporučené dopisy ze soudu! Tudíž zmíněná částka je v naší úschově a čekáme, zda se paní někdy přihlásí...,“ dodal na závěr Vladimír Váňa, předseda Okresního soudu v Prostějově.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...