- 30. duben 2012
- 2869x
Z pěti původních uchazečů o zbytky Oděvního podniku už zůstala ve hře jen společnost AMF Reece...
O výrobu obleků na míru v areálu Oděvního podniku není takový zájem, jak se původně čekalo. Ze sto padesáti oslovených firem projevila zájem jen pětice, přičemž závaznou nabídku podala dokonce pouze jediná! Jedná se o společnost AMF Reece, která je nástupní organizací bývalé prostějovské Minervy. K tomu, jak celá anabáze dopadne, vzhlíží s vírou poslední dvě stovky zaměstnanců zkrachovalého Oděvního podniku...
„Do výběrového řízení na měřenky se přihlásilo celkem pět firem. Závaznou nabídku podala pouze jedna z nich,“ potvrdila Večerníku koncem uplynulého týdne insolvenční správkyně zkrachovalého OP Prostějov Miloslava Horská s tím, že podanou nabídku musí nejprve zkonzultovat s největším zajištěným věřitelem, kterým je Česká spořitelna.
Jak se nám dále podařilo zjistit, jediným vážným zájemcem zůstala prostějovská společnost AMF Reece. „Skutečně jsme podali závaznou nabídku na odkup měřenkové výroby. Podle našich informací jsme ze všech uchazečů byli také jediní, kdo chce výrobu měřenek uchovat v Prostějově,” potvrdil nám Igor Komloš, spolumajitel firmy AMF Reece, která se zabývá především výrobou šicích strojů. Jedná se o společnost, která vznikla na troskách prostějovské Minervy. V současnosti zaměstnává přibližně sto deset zaměstnanců. „Bylo by předčasné dělat nějaké závěry. My jsme nabídku podali, teď je na řadě druhá strana,“ upozornil Igor Komloš.
Jedno je ale jisté, ukázalo se, že „zlaté vejce“ OP Prostějov není tak zlaté, jak se čekalo... Ještě před rokem byl o odkoupení jediné funkční části prostějovského Oděvního podniku podstatně větší zájem, který projevovaly hned tři velké textilní společnosti. Jednalo se o společnosti Scabal z Belgie, Ozeta Neo ze Slovenska a českou Pietro Fillipi. Kvůli nejasné právní situaci ohledně OP Prostějov z výběrového řízení nakonec nevzešel žádný vítěz. A na základě rozhodnutí soudců zkrachovaly i plány na odkup areálu v Konici... Samotná hodnota měřenek stejně jako nemovitostí se tedy mezitím podstatně snížila...
Jak to s nemovitostmi bude?
Podobně jako u měřenek by měli být brzy známi noví majitelé areálů v Drahanech, Konici, Brodku u Konice, ale i v Lošticích a Jeseníku. „O každý z nich projevily zájem minimálně dvě společnosti,“ uvedla Horská s tím, že jejich jména zatím nebude sdělovat.
Po prodeji měřenek i uvedených nemovitostí by jako poslední měl jít do dražby hlavní areál ve Vrahovicích. „V tuto chvíli se zde nachází velké množství strojů a dalších technologií. Nejprve je bude třeba zpeněžit, až následně proběhne dražba nemovitostí. Ta by se však určitě měla konat už letos,“ sdělila dále Miloslava Horská a doplnila, že v pondělí byl přímo v areálu zahájen prodej drobného majetku.
I po případném prodeji celého areálu by měřenky, na nichž je zaměstnáno necelých dvě stě lidí, teoreticky mohly i nadále fungovat přímo ve Vrahovicích. „Výroba měřenek má v areálu garantovaný roční nájem. O tom, co bude dál, by už měl jednat nový vlastník s novým majitelem objektu,“ uzavřela aktuální sumarizaci stavu insolvenční správkyně zkrachovalého gigantu oděvnictví.
Tak co, svitne prostějovským ženám naděje?