Dobré poledne, dnes je pátek 31.3.2023
svátek slaví Kvido,
zítra Hugo
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 (Radka Miloševská, tisková mluvčí společnosti Agel) Pomoc při zvládání obtížné životní situace, která vzniká v důsledku nevyléčitelného onemocnění, a poskytování důležitých a potřebných informací. To je cíl Odborného sociální poradenství (OSP), které Nemocnice AGEL Prostějov poskytuje od počátku roku 2019.


„Sociální služba je poskytována ambulantní formou pro spádovou oblast Nemocnice AGEL Prostějov, navíc v okrese Přerov nabízíme také terénní formu odborného sociálního poradenství. To znamená, že ji zpravidla poskytujeme v domácnosti klienta v jeho přirozeném sociálním,“ informuje o službě sociální pracovnice Eva Vystavělová. Jak dodává, svým klientům se pracovníci sociální služby snaží být oporou a nabízí jim informace o navazujících službách, například o možnosti hospitalizace v lůžkovém hospici, domovech pro seniory, odlehčovacích službách, o mobilní specializované paliativní péči, ale také informace týkající se poradenství v oblasti sociální sféry. „Tyto informace se týkají například výplaty dávek důchodového pojištění v oblasti pozůstalostních důchodů, příspěvek na péči, dávky v hmotné nouzi a podobné,“ říká dále Eva Vystavělová s tím, že odborné sociální poradenství se zaměřuje i na pomoc při vyřizování běžných záležitostí, jako je například pohřebné, případně další sociální dávky, zprostředkování pomoci specializovaných odborníků (například notáře s plněním povinnosti souvisejících s úmrtím a zařízením pohřbu a další). Pracovníci sociální služby Nemocnice AGEL Prostějov jsou svým klientům plně k dispozici a v případě potřeby zajišťují komplexní služby.
„Zájemce o odborné sociální poradenství nás může kontaktovat prostřednictvím telefonu, e-mailu. A pokud je pacientem naší nemocnice, tak i prostřednictvím zdravotnického personálu. Sociální poradenství ale poskytujeme i klientům, kteří nejsou pacienty naší nemocnice. Navíc jsme k dispozici i po propuštění klienta z nemocnice, kdy doma vyvstává řada problémů. Také tyto problémy klientům pomáháme řešit. Předáme jim kompletní informace o druhu sociálních služeb, společně s klientem vyhodnotíme jeho situaci a hledáme možnosti účinné pomoci. Sám klient se pak rozhodne, zda mu budou více vyhovovat ambulantní, terénní či pobytové sociální služby,“ vysvětluje Eva Vystavělová a dodává, že klienti často vyjadřují strach a obavy z budoucnosti.
Největší obavy mají zpravidla z toho, že jejich blízcí a rodina nevědí o jejich nemoci a její prognóze a nemají ani ponětí o jejich přáních. „Často velmi pomáhá, když vyjádřím klientovi porozumění a ocením, jak situaci dosud bez pomoci zvládal. Naše péče je však komplexní ‒ o pacienta v nemocnici pečuje multidisciplinární tým složený ze zdravotníků a dalších odborníků jako např. nutričního terapeuta, kaplanky, která se věnuje oblasti uspokojování spirituálních potřeb nemocných. Spolupracujeme samozřejmě s navazujícími sociálními službami v rámci regionu, případně s dalšími organizacemi nabízejícími související aktivity, které mohou klienti ve své nepříznivé sociální situaci potřebovat,“ upozorňuje dále Vystavělová.
Komu je Odborné sociální poradenství určeno:
Cílovou skupinou jsou senioři (od 65 let), osoby s chronickým onemocněním, a to od věku 27 let. Jedná se zejména o osoby v terminálním stádiu onkologického onemocnění, s chronickou obstrukční plicní nemocí, s nefrologickým onemocněním, s kardiovaskulárním onemocněním apod. Využít je mohou i osoby v krizi (od věku 18 let). „Krizí se rozumí situace rodinných příslušníků, osob blízkých a pozůstalých, které se ocitají v obtížné situaci související s vyrovnáním se s terminálním stádiem nemoci svých blízkých, či jejich úmrtím. Pomáháme také umírajícím klientům uvědomit si, že nastal čas umírání (pomáháme mu žít v přítomnosti) a uvědomit si smysl jeho života,“ dodává Eva Vystavělová a dodává, že v případě úmrtí klienta doprovází sociální pracovník i pozůstalé a je připraven jim poskytnout i rady týkající se praktických rad souvisejících s úmrtním jejich blízkého.
V Prostějově nabízejí pacientům i základní sociální péči
V prostějovské nemocnici poskytují pacientům kromě Odborného sociálního poradenství i základní sociální poradenství. To spočívá v podávání základních informací přispívajících k řešení nepříznivé sociální situace klientů. Tyto služby jsou poskytovány hospitalizovaným nebo ambulantním pacientům nemocnice, jejich rodinám, blízkým osobám a zaměstnancům.

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...