Dobré poledne, dnes je pátek 31.3.2023
svátek slaví Kvido,
zítra Hugo
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Už o tom v posledních letech byla na stránkách Večerníku mnohokrát řeč. Rok od roku jsou náklady města za sběr a svoz komunálního odpadu vyšší. A jde o nemalé částky. Důvodem jsou rostoucí celkové náklady na komunální odpad. Výšku cen mohou do budoucna ovlivnit i v současnosti připravované změny zákonů o odpadech a o místních poplatcích, které by měly začít platit v roce 2021. Už letos na jaře prostějovští radní přiznali, že dlouhá léta neměnná výše poplatku za likvidaci odpadu pro jednotlivého občana se zanedlouho změní. Prostějované budou platit více!

 

Statutární město Prostějov každoročně provádí rozúčtování skutečných nákladů na sběr a svoz komunálního odpadu za předchozí kalendářní rok. Již osmým rokem je stanovena sazba u místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů ve výši 600 korun. Tuto částku je povinen občan Prostějova zaplatit vždy do konce června daného kalendářního roku. A poplatek v této výši by radní podle svých slov rádi zachovali, avšak rostoucí náklady a připravované změny zákonů by jej přece jen mohly ovlivnit. „Sazba poplatku je tvořena ze dvou složek,“ pustil se do vysvětlování Jiří Pospíšil (PéVéčko), první náměstek primátora Statutárního města Prostějov. „Ta první může být libovolná do maximální výše 250 korun a magistrát její výši nemusí zdůvodňovat. Jsou v tom kompenzovány zejména náklady na sběr a svoz tříděného komunálního odpadu, náklady na likvidaci nebezpečného odpadu a náklady na likvidaci černých skládek. Druhou složku poplatku město stanoví na základě skutečných nákladů obce předchozího kalendářního roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu přepočtených na jednoho poplatníka.“
Magistrát v současnosti poskytuje občanům řadu úlev vztahujících se ke zmiňovanému poplatku. „Rozhodli jsme se zatím ponechat stávající stav, tedy současnou sazbu místního poplatku ve výši šesti set korun a zachovat stávající osvobození i úlevy pro rok 2021. V budoucnosti však budeme muset počítat se změnami,“ předesílá však prostějovský primátor František Jura (ANO 2011). „V současnosti se navíc v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR projednává změna zákona o místních poplatcích, která navrhuje úpravy, jež by se mohly spolu se stále rostoucím navyšováním nákladů za komunální odpad negativně odrazit v dnes platném poplatku v Prostějově,“ dodal první muž města.
Podle údajů předložených odborem správy a údržby majetku města činily skutečné náklady za rok 2019 na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu částku 25 514 432 korun, a to bez nákladů na sběrný dvůr, úklid, třídění, odvoz a likvidaci odpadů U svaté Anny a v ulici Průmyslová, bez nákladů na vývoz odpadu z odpadkových košů na psí exkrementy, bez nákladů na opravy a podobně a byly rozúčtovány takto: Náklady 25 514 432 korun děleno 44 826 (44 318 osob s pobytem na území města Prostějova + 508 staveb určených k individuální rekreaci, bytů a rodinných domů, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba) = 569 korun. Společně s první částí sazby poplatku, která je podle zákona v maximální výši 250 korun, by tedy celková výše sazby poplatku ve městě mohla činit až 819 korun! „Ano, toto je právě výše poplatku, ke kterému bychom se přiblížili od roku 2022. Podle mého názoru už nelze z městské pokladny doplácet obrovské sumy peněz za likvidaci odpadu v Prostějově, které navíc každým rokem stoupají,“ vzkázal první náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...