Dobré ráno, dnes je sobota 10.6.2023
svátek slaví Gita,
zítra Bruno
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
radarPo notoricky známých peripetiích se stacionárními radary na měření rychlosti se konečně začíná vše obracet ke zdárnému rozuzlení. Přestože prostějovský magistrát nedávno rozvázal smlouvu o pronájmu jedenácti radarů se společností Czech radar, nyní to vypadá na obnovení spolupráce. Anebo bude ve hře na provozování přístrojů na měření rychlosti někdo druhý? Ať je to tak či onak, jisté je jedno. Radary obživnou nejpozději k prvnímu říjnu tohoto roku!

„Město obdrželo vyjádření jak z Ministerstva dopravy ČR, tak i z Úřadu na ochranu osobních dat. Obě stanoviska jsou kladná k novému systému měření rychlosti, který jsme stanovili. Nic dnes nebrání tomu obnovit provoz radarů na měření rychlosti,“ uvedl Jiří Pospíšil, první náměstek primátora statutárního města Prostějov. A kdy by radary měly znovu obživnout? Večerník to ví a jako první periodikum vám můžeme sdělit, že se tak stane nejpozději k 1. říjnu tohoto roku! „Uděláme všechno pro to, abychom tento termín dodrželi a zajistili do této doby vše potřebné k zahájení provozu radarů,“ potvrdil Pospíšil.

Radní minulý týden také potvrdili, že do hry se vrací společnost Czech radar. Musí ale přistoupit na tvrdé podmínky města. „Když radary před více než dvěma lety byly ještě v provozu, výtěžek z pokut byl rozdělen tím způsobem, že Czech radaru šlo devětačtyřicet procent, městu pak připadlo jednapadesát procent. Nyní budeme s touto společností jednat o nových podmínkách s tím, že magistrátu poplyne do městské pokladny pětasedmdesát procent z vybraných pokut,“ popsala stanovisko radnice Alena Rašková, náměstkyně primátora zodpovědná za dopravu ve městě.

Ale co když Czech radar s tímto snížením zisku nebude souhlasit? „Pak výpověď smlouvy s Czech radarem zůstane v platnosti a my okamžitě vyhlásíme výběrové řízení na nového provozovatele radarů. Chceme vše stihnout do konce září tak, aby k prvnímu říjnu byly radary funkční a měřily rychlost,“ dodal Jiří Pospíšil.

K problematice radarů se na konci minulého týdne vyjádřil i primátor města. „O tomto tématu diskutujeme v Radě města už řadu měsíců. Nemůžeme nečinně přihlížet tomu, jak geometrickou řadou stoupá počet přestupků řidičů, zejména co se týká překračování rychlosti. Máme jasná stanoviska ministerstva dopravy i od Úřadu na ochranu osobních dat, že náš nově vytvořený systém je naprosto v souladu se zákony. Žádná soukromá firma nyní nebude do přestupkového řízení vstupovat a je naprosto vyloučeno, aby se kdokoliv jiný než úředníci vyřizující přestupkové řízení dostali k osobním datům přestupců. Z tohoto důvodu můžeme reálně začít uvažovat o znovuobnovení provozu radarů. Osobně jsem přesvědčen o tom, že datum jejich spuštění ke dni 1. října tohoto roku je naprosto reálné,“ sdělil Večerníku Miroslav Pišťák.

Od chvíle, kdy na konci roku 2009 přestaly radary měřit „naostro“, stoupl počet přestupků řidičů až šestinásobně. K 1. říjnu tohoto roku by tak pirátům silnic mělo v Prostějově konečně sklapnout!

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...