Dobré odpoledne, dnes je pondělí 29.5.2023
svátek slaví Maxmilián a Maxim,
zítra Ferdinand
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 vyslap 005FOTOGALERIE: Nikde jinde v regionu se na poměrně malé ploše neobjeví tolik lidí, jako na Nový rok na Kosíři. Za uplynulých sedmadvacet ročníků oblíbeného výšlapu se však na vrcholku hanáckého Mont Blancu nesešlo tolik poutníků jako letos. Letos podruhé navíc mohli chodci povystoupit ještě o nějaký ten metr výš. Rozhledna, která byla na vrcholu Kosíře slavnostně otevřená v červnu 2013, byla během mrazivého dne přístupná i tentokrát. A její spád okusil i PROSTĚJOVSKÝ Večerník.

Také tentokrát se ukázalo, že bez výšlapu na Kosíř si tisíce lidí už ani nedokáží začátek nového roku vůbec představit. Vrcholovou medaili si z Kosíře letos odneslo přesně 3 706 poutníků. „Dosavadní rekord pocházel ze začátku roku 2013, kdy ji dostalo 3 643 návštěvníků. Třítisícová hranice byla překonána ještě v roce 2011. Jisté je, že na vrcholu se během dne vystřídalo určitě více lidí. Někteří sem pouze přišli, ale medaili si nevzali,“ svěřil se Večerníku Vladimír Grézl z TJ Sigma Lutín, která oblíbenou akci pořádá společně s hasiči ze Slatinek. Ti se starají především o skvělý vrcholový guláš ze zvěřiny.
Mezi ty, kteří si vrcholovou medaili letos z Kosíře nakonec neodnesli, patřil i majitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. Na vrchol totiž dorazil krátce před čtvrtou hodinou odpoledne, kdy už byl pořadatelský tým na cestě zpět do Slatinek. „Hlavním cílem pro nás byla samotná cesta. Při ní jsme navštívili mimo jiné zaniklý feudální statek Gabrielov, kde se dříve chovali ušlechtilí koně. Zastavili jsme se i na dalších památných místech Kosíře,” zmínil se Václav Obr, který výšlap absolvoval i se svojí čtyřčlennou družinou oblečenou ve stylových hábitech.
Všichni, kteří na Nový rok dorazili na Kosíř, zde mohli jako na jednom z mála míst na Prostějovsku zažít i trochu adrenalinu z výšek. Museli tedy před tím ovšem vyšplhat na osmadvacet metrů vysokou rozhlednu. „Jsem tu už počtvrté. Ten krásný výhled se jen tak neomrzí, občas je vidět i Praděd. Dnes ale určitě ne, viditelnost je poměrně dost špatná,” komentoval situaci na vrcholku kosířské rozhledny jeden z přítomných.
Rozhledna se turistům opět oficiálně otevře o dubnových víkendech. V květnu pak přes Kosíř povede Mánesova stezka, kterou opět uspořádají turisté z Lutína. Jedná se o pochod na 15 a 25 kilometrů, běh na 20 km a cyklovyjížďka na 50 km. Start je plánovaný na stadionu v Lutíně.
O tradičním běhu na Kosíř, který se konal uplynulou sobotu, informujeme na straně 21 dnešního vydání.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...