Dobré ráno, dnes je sobota 10.6.2023
svátek slaví Gita,
zítra Bruno
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

52 pivinVelkou slávu zažil ve čtvrtek 18. prosince Pivín. Slavnostně se tu otevřely hned dvě stavby, ze kterých by měli mít radost zejména řidiči. Rekonstrukce průtahu obcí a vznik nové silnice spojující Pivín se Skalkou přišly celkem na pětatřicet milionů korun. Jedná se o vůbec první spojnici mezi oběma obcemi. Za Olomoucký kraj se otevření zúčastnil hejtman Jiří Rozbořil a náměstek pro dopravu Alois Mačák. Průjezdná je nyní i silnice mezi Holubicemi a Sečí, stejně jako komunikace spojující Vícov s Ohrozimí.


V Pivíně nejenže opravili silnici, ale vznikla tu i kanalizace a nová místa k stání. Rekonstrukce se dočkalo i obecní osvětlení. Stavba stála celkem osmadvacet milionů korun, přičemž většina byla hrazena z Regionální operačního programu Střední Morava. Olomoucký kraj ze svého rozpočtu přispěl částkou šesti milionů korun, obec zaplatila sedm milionů, na které si Pivín vzal úvěr. „Kolem obou staveb bylo strašně moc řečí, musím přiznat, že ne každý s těmito investicemi vždy souhlasil. Výsledek je ale takový, že vesnice nyní vypadá úplně jinak a věřím, že nejen současníci, ale i lidé, kteří přijdou po nás, budou rádi, že se to všechno podařilo dotáhnout do konce,“ prohlásil pro Večerník starosta Pivína Jan Vrána, který v první řadě poděkoval Olomouckému kraji za spolufinancování obou projektů.
Vybudování samotné spojnice mezi Skalkou a Pivínem o délce necelých dvou kilometrů trvalo čtyři měsíce a přesáhlo částku sedmi milionů korun. Polovinou přispělo hejtmanství, o tu druhou se podělily obě obce. „Pivín a Skalka dlouhodobě usilovaly o vybudování obslužné komunikace, která by nejkratší cestou spojila obě obce. Nová silnice zcela jistě zlepší jak historicky danou vzájemnou vazbu, tak především zkvalitní dostupnost pro místní obyvatele. Jsem tedy rád, že lidé z obou sousedních obcí už nebudou muset zbytečně jezdit objížďkou dlouhou devět kilometrů,“ konstatoval hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil s tím, že silnice je určená pouze autům do 3,5 tuny.

Uzavírka mezi Ohrozimí a Vícovem se o týden protáhla

Opravy s sebou vždy přináší komplikace a velmi nelibě je nesli například ve Vícově. Silnice spojující obec s Ohrozimí byla uzavřena od začátku listopadu, znovuotevřená měla být 12. prosince. Termín opětovného zprovoznění se však o týden posunul. „Absolutně nechápu, co na tom tak dlouho dělají. Nejde o nic zásadního, pouze opravují propustek pod silnicí. Přitom se tam řadu týdnů vůbec nic neděje. Něco takového by v Německu měli hotové za tři dny. Přijde mi to jako socialistická práce za kapitalistické peníze...,“ netajil své rozhořčení Miroslav Vilímek z Vícova. Podobná stížnost rozhodně nebyla ojedinělá. „Situace je u nás hrozná. Objížďky jsou pro místní nepříjemné a obcí jezdí nyní mnohem víc aut včetně náklaďáků. Na špatný stav jsem upozorňovala například odbor dopravy prostějovského magistrátu,“ potvrdila Večerníku starostka Vícova Jana Rozsívalová, která si společně s ostatními oddychla, když byla silnice mezi Vícovem a Ohrozimí konečně zprůjezdněna. Stalo se tak v pátek 19. prosince.

Do Lipové po koberci za 56,5 milionů

Dokonce několik měsíců byla neprůjezdná také silnice v úseku mezi Holubicemi a Sečí, která dále pokračuje do Lipové. Její stav byl dlouhodobě katastrofální. Začátkem prosince se ji po rozsáhlé rekonstrukci podařilo zprůjezdnit. „Rádi bychom poděkovali Olomouckému kraji a všem těm, kteří se podíleli na stavbě nové silnice do Lipové. Dlouho jsme o opravu silnice usilovali a jsme moc rádi, že jsme se konečně dočkali,“ uvedla Martina Karkošková z Lipové. Celkové náklady na rekonstrukci komunikace byly stanoveny na necelých 56,5 mil Kč, přičemž 47,4 mil. šly z evropských peněz, zbytek zaplatil Olomoucký kraj.

52 pivin2

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...