Dobré ráno, dnes je sobota 10.6.2023
svátek slaví Gita,
zítra Bruno
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO + FOTOGALERIE O čem jsou ty pravé Vánoce? V čem spočívá podstata svátků „klidu a pokoje“? Tak o tom nepochybně věděli mnohem víc naši předci než my samotní. Okolnosti narození Ježíška mnozí z nás znají pouze z útržků textů koled zaslechnutých při nakupování v Tescu. Spatřit na vlastní oči připomínku zázraku, z něhož se zrodil fenomén Vánoc, mohli minulý týden lidé z Dřevnovic.

Živý betlém sestavil jako první již ve třináctém století František z Assisi. Na jeho tradici po stovkách let navázal i folklórní soubor Pantlék z Němčic nad Hanou. Zejména díky němu se početní diváci, kteří den před Štědrým dnem dorazili před obecní úřad v Dřevnovicích, mohli vydat společně s těhotnou Marií a jejím mužem Josefem na jejich strastiplnou cestu.

Dvojice utrmácená z dlouhého putování došla v temné noci do Betléma a hledala místo pro přespání. Oba chodili od stavení ke stavení, nikdo je však k sobě vzít nechtěl, všude bylo plno. Nakonec těhotná Marie musela do stáje mezi krávy a ovce. Zde ji logicky nečekalo ani pohodlné lůžko, ani dohled a lékařská péče, kterou jako budoucí maminka potřebovala. I přesto mladá žena přímo na pichlavém seně dokázala porodit zdravé miminko. Tím se ve chlévě nedaleko Betléma stal malý zázrak a zrodila se naděje pro celý svět. 

Jako první k nově narozenému spasiteli dorazili pastýři, kteří pásli ovce nedaleko Betléma. Na to, že se tu děje něco zvláštního, je upozornila jasně zářící kometa, která proletěla po obloze. Teprve po nich se budoucímu spasiteli přišli poklonit i Tři králové. Celý příběh v podání početného folklórního souboru jeho členky doprovodily zpěvem koled.

„Moc se mi to líbilo, jsem ráda, že se něco podobného u nás před Vánoci koná. Vyrazili jsme i s malou dcerkou, pro kterou to byl určitě velký zážitek. Ze všeho nejvíce ji zaujal asi ten živý beran,” svěřila se Večerníku Pavla, jedna z divaček. Než se všichni rozešli, popřála přítomným hezké Vánoce i starostka obce.  „Věřme, že se tu příští rok sejdeme zase,“ rozloučila se Bohumila Charvátová.

Na Štěpána bylo možné živý betlém spatřit ve Farské zahradě v Němčicích a v neděli 28. prosince před kostelem v Nezamyslicích.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...