Dobré odpoledne, dnes je úterý 24.5.2022
svátek slaví Jana,
zítra Viola
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

52 lakatosMůže být fakt, že jste závislý na pervitinu a dalších drogách, pravidelně pijete alkohol, všechny peníze naházíte do herních automatů a máte násilnické sklony, brán jako polehčující okolnost? Nebo vás to dokonce zbavuje trestní odpovědnosti? Tak touto na první pohled absurdní otázkou se na konci roku zabýval prostějovský soud! Ten měl posoudit, zda byl romský násilník Jiří Lakatoš z Prostějova, který si v současnosti odpykává tříletý trest za loňskou loupež v Netušilově ulici, při svém činu vedomí či nikoliv.

Jiří Lakatoš byl za loupež v Netušilově ulici pravomocně odsouzen na tři roky do vězení. Přestože se tam neocitl vůbec poprvé, zřejmě se mu tam nelíbí a stále prohlašuje, že peníze od barmanky pod pohrůžkou neukradl, ale pouze si je vypůjčil.  Na základě rozhodnutí vrchního soudu musel prostějovský soud přezkoumat, zda byl tento feťák, alkoholik, gambler a násilník při svém činu příčetný či nikoliv. „Vážený soude, já jsem byl těžkej feťák. Droga byla silnější než já. Dvakrát jsem kvůli ní dokonce zkolaboval a skončil v nemocnici. Jestli si myslíte, že jsem to měl pod kontrolou, tak jste na omylu,“ prohlásil sám Lakatoš, který se po opakovaných konfliktech se svojí temperamentní manželkou dokonce pokusil o sebevraždu. Prostějovský soud měl na konci roku přezkoumat, zda drogy, alkohol a gamblerství Jiřímu Lakatošovi zatemnily mozek natolik, že při loupeži nevěděl, co dělá. 

Ze závěru znaleckého posudku nakonec vyplynulo, že ani velké množství nejrůznějších závislostí Jiřího Lakatoše nezbavuje odpovědnosti za jeho chování. „Odsouzený netrpí žádnou duševní chorobou, která by trvale narušila jeho rozpoznávací schopnosti. Přestože nadměrně požíval alkohol a drogy, hrál na automatech, nesmyslně se zadlužoval a byl citově labilní, byl stále schopen si uvědomit základní věci, například to, že krást se nemá,” vyjádřil se u soudu Svatopluk Sedláček, psychiatr se specializací na závislosti. O tom, že Jiří Lakatoš na tom nebyl zas až tak špatně, svědčí i to, že nedlouho po předávkování drogami z prostějovské nemocnice pokaždé sám utekl. Po prohlášení znalce tak prostějovský soud neměl důvod, proč by Jiřímu Lakatošovi kvůli jeho údajné nepříčetnosti měl trest nějak měnit. Nelze pominout ani to, že odsouzenému pobyt ve vězení pomohl od závislosti na drogách. Právě ty sám Lakatoš považuje za zdroj všeho zla. Mimo to se také nemusí hádat s manželkou, což jej dle jeho slov dovedlo až k pokusu o sebevraždu.

Jak to však bude, až se dostane na svobodu? Dokáže Jiří Lakatoš skutečně abstinovat, přestane hrát na automatech, začne splácet své dluhy a přestane být nebezpečný pro své okolí? Tak to zůstává opravdu velkou otázkou... 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...